Ile dać na prezent? Porady i wskazówki

Coraz częściej przy okazji różnego typu uroczystości i okazji decydujemy się na wręczenie świętującemu określonej sumy pieniędzy zamiast typowego prezentu rzeczowego. Chociaż jest to opcja nie do końca zgodna z zasadami savoir - vivre'u, na stałe wpisała się już w nasz koloryt i ma kilka istotnych atutów. Przede wszystkim nie musisz zastanawiać się, jaki upominek sprawi radość konkretnej osobie i czy czasami nie jest ona już jego posiadaczem. Pozostaje jednak pytanie, ile dać na prezent? Czy koszt prezentu, który miałby być wręczony w podobnych okolicznościach stanowi jakąkolwiek podpowiedź?

W poniższym tekście zajmujemy się kilkoma najbardziej typowymi sytuacjami, w których pojawia się tytułowa wątpliwość. Więcej podpowiedzi i wskazówek znajdą Państwo na stronie iledać.pl.

Prezent w kopercie a przepisy o podatku dochodowym

Prezent w postaci gotówki cieszy się dużą popularnością, jednak niewiele osób wie, że jego otrzymanie może wiązać się z koniecznością opłacenia podatku, na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Taki upominek jest bowiem traktowany przez urząd skarbowy jako darowizna.

Konieczność opłacenia podatku pojawia się, gdy obdarowany otrzyma od jednej osoby kwotę przekraczającą dozwolony prawem limit. Górna granica plasuje się na różnym poziomie, w zależności od tego, do której grupy podatkowej kwalifikuje się wręczający. W przypadku najbliższego pokrewieństwa można jednak skorzystać ze specjalnego zwolnienia od podatku - warunkiem jest zgłoszenie tego faktu do urzędu skarbowego.

Na marginesie warto wspomnieć, że odrębną kwestię stanowią prezenty dla klientów wręczane przez firmy, mające na celu wykreowanie pozytywnych relacji z kontrahentem, stworzenie dobrego obrazu i tworzenie pozytywnego wizerunku firmy. Trzeba pamiętać, że koszty kwalifikowane do kosztów reprezentacji - zwłaszcza poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz alkoholu - nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów. Nie są one bowiem kosztami ponoszonymi w celu osiągnięcia przychodów, a mającymi na celu stworzenie pewnego wizerunku podatnika.

Ile dać na chrzciny lub komunię?

Pieniądze bardzo często wręczane są przy okazji uroczystości o charakterze religijnym, na przykład chrztu czy pierwszej komunii. Co ważne, nie istnieje żaden odgórnie ustalony cennik, którego trzeba się trzymać. Skąd zatem wiedzieć, ile pieniędzy dać na prezent?

Z reguły jest to kilkaset złotych. Najczęściej deklarowany przedział to od 300 do 500 złotych. Rodzice chrzestni przeważnie decydują się na wyższą kwotę. Należy tu jednak zachować zdrowy rozsądek - tak, aby z jednej strony nie narażać się na wydatek ponad miarę, a z drugiej, nie wprowadzać rodziców dziecka w niepotrzebne zakłopotanie. Jeśli jako rodzice chrzestni lub bliscy krewni chcą Państwo obdarować dziecko w szczególny sposób, warto założyć dla niego długoterminową lokatę.

Prezent na 18. urodziny

Pieniądze są chętnie wręczane także przy okazji urodzin. Wskazówki, ile środków przekazać z okazji roczku, dostępne są na stronie http://iledać.pl/ile-dac-na-roczek-dziecka/. Jaki koszt prezentu będzie natomiast odpowiedni przy przekroczeniu progu pełnoletności?

Zazwyczaj to kwota około 500 złotych, choć nie brakuje opinii, że rodzice chrzestni powinni zdecydować się przynajmniej na 1000 złotych. Dalsza rodzina do koperty może włożyć mniej.

Prezent z okazji ślubu

O finansowe prezenty proszą także nowożeńcy. Przyjmuje się, że koszt prezentu tego typu uzależnia się od tzw. średniej ceny talerzyka. Przeważnie to ok 250 - 300 zł od osoby, dlatego w przypadku pary optymalne będzie 600 zł wzwyż.

author-img_1

Krzysztof Sobczyk

Redaktor

Zawsze innteresowała mnie tematyka finansowa i z nią związałem swoją karierę zawodową. W redakcji ile-to-zl od 2015 roku.

Zobacz także:

Portal ile-to-zl.pl

Portal Ile To Złotych już od kilku lat dostarcza Państwu zawsze aktualne kursy walut NBP. Nasz kalkulator walutowy w szybko sposób potrafi przeliczyć każdą obcą walutę na polskie Złotówki. Codziennie dostarczamy informację o cenach dolarów amerkyańskich, euro, franków szwajacarskich, funtów szterlingów, kuny chorwackiej, korony czeskiej, forintów węgierskich, rubli rosyjskich, jenów japońskich, lir tureckich czy lejów rumunśkich.