Przed zakupem nieruchomości należy dokładnie sprawdzić nie tylko jej kondycję techniczną oraz parametry konstrukcyjne, ale także stan prawny. To ostatnie zagadnienie ma kluczowe znaczenie, gdyż jego znajomość pozwala uniknąć wielu problemów. Jeśli planujesz zakup nieruchomości, to koniecznie dowiedz się, w jaki sposób to zweryfikować. Dzięki temu dowiesz się, czy faktycznie jest ona godna zainteresowania.
Czym jest stan prawny nieruchomości?
Za stan prawny nieruchomości uznaje się szereg informacji, które pozwalają w przejrzysty sposób określić:
- sposób użytkowania,
- własność,
- roszczenia wynikające z prawa rzeczowego,
- istnienie ewentualnych obciążeń.
Są to zagadnienia, których nieuregulowanie przed zakupem może powodować wiele problemów w przyszłości. Sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości jest niezbędne, aby mieć pewność, że jest ona pozbawiona obciążeń, które przejdą na nowego właściciela. Pozwala także ustalić faktycznych właścicieli oraz ewentualnych spadkobierców.
Stan prawny warto zweryfikować nie tylko w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego, ale również pierwotnego. Warto dokładnie sprawdzić zarówno dewelopera, podpisywaną z nim umowę, jak i księgę wieczystą gruntu, na której powstaje inwestycja. W ten sposób przekonasz się, czy działka faktycznie należy do wykonawcy inwestycji oraz czy nie toczą się żadne postępowania egzekucyjne. Jest to niezwykle cenna wiedza, którą warto mieć.
W jaki sposób sprawdzić stan prawny nieruchomości?
Jak już wiesz, pierwszym krokiem do weryfikacji stanu prawnego nieruchomości powinno być dokładne sprawdzenie księgi wieczystej. Jest to dokument podzielony na cztery działy:
- dział I – zawiera informacje o dokładnym położeniu, oznakowaniu, sposobie użytkowania, a także powierzchni nieruchomości,
- dział II – zawiera informacja o wszystkich właścicielach, użytkownikach wieczystych i osobach ze spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu,
- dział III – zawiera informacje o ograniczonych prawach rzeczowych (np. służebności),
- dział IV – zawiera informacje o hipotece.
Dokładana analiza księgi wieczystej dostarcza więc wielu cennych danych. Jeśli nieruchomość ma jakiekolwiek ograniczenia czy roszczenia, to znajdziesz je w dziale III. Z kolei w części IV będzie widniała informacja, jeśli została ona nabyta ze środków uzyskanych z kredytu. Oba te działy mogą także być puste. Wtedy oznacza to, że nieruchomość jest wolna od wszelkich obciążeń. Z punktu widzenia kupującego jest to idealna sytuacja.
Nie tylko księga wieczysta – te dokumenty także warto sprawdzić
Księga wieczysta nie jest jedynym dokumentem, z którego zawartością warto się zapoznać przed zakupem nieruchomości. Innym jest wypis i wyrys z ewidencji gruntów i budynków. Pozwala on zweryfikować następujące dane:
- numer księgi wieczystej, jeśli została założona,
- właściciela nieruchomości,
- oznaczenie oraz lokalizację,
- funkcję nieruchomości,
- jej położenie względem sąsiadujących nieruchomości.
Zapoznając się z tym dokumentem, możesz określić, czy powierzchnia działki jest zgodna z tym, co znajduje się w księdze wieczystej.
Warto także zweryfikować Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Ten dokument jest istotny zarówno dla osób planujących zakup działki lub domu, jak i mieszkania. W pierwszym przypadku pozwoli ocenić, czy możliwa będzie budowa konkretnego budynku. W MPZP znajduje się bowiem informacja o dokładnym przeznaczeniu działki. Z kolei osoby planujące zakup mieszkania, z tego dokumentu dowiedzą się, czy w najbliższej okolicy są planowane jakieś inwestycje.
Jeśli chcesz mieć pewność co do stanu prawnego nieruchomości, którą planujesz zakupić, sprawdź także:
- zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej,
- informacje zawarte w poprzednim akcie notarialnym,
- informacje urzędowe dotyczące m.in. zobowiązań podatkowych.
Weryfikacja wszystkich dokumentów wymaga czasu oraz umiejętności ich czytania. Jeśli chcesz mieć pewność ich poprawnej interpretacji, skorzystaj z pomocy doświadczonego prawnika.
Jakie problemy mogą wynikać z nieuregulowanego stanu prawnego?
Nieuregulowany stan prawny nieruchomości niesie ze sobą wiele problemów. Przede wszystkim uniemożliwia zaciągnięcie kredytu hipotecznego na jej zakup, gdyż najczęściej taka sytuacja wiąże się z brakiem księgi wieczystej lub innych dokumentów. Wpływa na wstrzymanie procedury sprzedaży aż do momentu wyjaśnienia stanu prawnego.
W takim przypadku właściciel nieruchomości powinien złożyć wniosek do sądu o założenie księgi wieczystej. Z kolei jeśli już ona istnieje, ale widnieją w niej nieprawdziwe informacje lub są one niepełne, powinien wnioskować o zaktualizowanie zapisów. Sprawdź najlepsze kredyty hipoteczne na rynku w finanse.rankomat.pl i wybierz ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.
Stan prawny nieruchomości ma kluczowe znaczenia zarówno dla dotychczasowego, jak i przyszłego właściciela. Niezbędne jest jego ustalenie oraz uregulowanie, jeśli zajdzie taka potrzeba. To ważne, aby nie narazić się na problemy w przyszłości i nie zmarnować swoich pieniędzy.