Zaskoczył cię nieprzewidziany wydatek, a Ty nie dysponujesz wystarczającą gotówką? Szybkim wsparciem finansowym służy niejedna firma pozabankowa, której domeną są pożyczki bez zaświadczeń. Dowiedz się, na czym polegają i sprawdź, kto może się o nie ubiegać. Polacy doceniają te oferty pożyczkowe, w których nie wymaga się od nich dostarczania mnóstwa dokumentów. Sam proces ich pozyskiwania może zająć wiele czasu, na co nie zawsze można sobie pozwolić – szczególnie w obliczu niespodziewanego wydatku. I właśnie z myślą o takich sytuacjach powstały pożyczki bez zaświadczeń, które ograniczają formalności do niezbędnego minimum.
Jak działa pożyczka bez zaświadczeń?
Pożyczka bez zaświadczeń to finansowanie, dzięki któremu można uzyskać dostęp do gotówki bez konieczności dostarczania dokumentów potwierdzających wysokość wynagrodzenia. Co to oznacza?
Pożyczkodawca nie będzie zatem wymagał od Ciebie przedstawiania np.:
- wyciągów z rachunku bankowego,
- zaświadczenia od pracodawcy,
- innych dokumentów potwierdzających źródło dochodu.
Decyzja pożyczkowa wydawana jest wyłącznie na podstawie oświadczenia „spisanego” przez pożyczkobiorcę. Musi więc on podać wysokość otrzymywanego wynagrodzenia za pracę lub z innego stałego źródła.
Pamiętaj! W oświadczeniu należy podać faktyczne dane. Zawyżenie kwoty zwiększy zdolność kredytową, ale – jeśli będziesz mieć problem z terminową spłatą – konsekwencje podania nieprawdziwych informacji będą ogromne. Musisz liczyć się nie tylko z karą finansową, ale przede wszystkim ryzykiem ograniczenia wolności.
Kto może otrzymać pożyczkę bez zaświadczeń?
Pożyczka bez zaświadczeń jest łatwo dostępna, co przekłada się na zwiększone zainteresowanie taką ofertą. Warto jednak mieć świadomość, że – mimo uproszczonych formalności – nie jest to finansowanie przeznaczone dla każdego.
Pożyczkobiorca musi spełnić konkretne kryteria stawiane przez pożyczkodawców. Najczęściej są to wymagania dotyczące:
- wieku – pożyczki bez zaświadczeń dostępne są dla osób powyżej 18. lub nawet 21. roku życia,
- zdolności kredytowej – koniecznością jest wykazanie odpowiednio wysokich dochodów,
- stałego źródła dochodu – nie musi to być umowa o pracę, ale znaczenie mają systematyczne wpływy na rachunek,
- konto osobiste założone na dane pożyczkobiorcy – jest ono potrzebne nie tylko do otrzymania środków, ale i przeprowadzenia weryfikacji tożsamości.
A co z historią kredytową? Wszystko zależy od wewnętrznych ustaleń konkretnych pożyczkodawców. W niektórych firmach pozabankowych pożyczka bez zaświadczeń będzie jednocześnie pożyczką bez sprawdzania w BIK (Biurze Informacji Kredytowej) czy innych bazach.
Musisz pamiętać, że każda firma pozabankowa ustala wymagania we własnym zakresie. Dlatego przed złożeniem wniosku u danego pożyczkodawcy warto sprawdzić, jakie kryteria powinien spełnić pożyczkobiorca. Dzięki temu unikniesz rozczarowania, gdy – z powodu niepisania się w wymagania – otrzymasz decyzję odmowną.